Psühholoogia gümnaasiumile
  • Avaleht
  • Isiksusepsühholoogia
    • sept-dets
  • Lisamaterjalid
    • Kirjandus, artiklid
    • Ainealased lingid
    • Töölehed, testid
  • Eluks eneseks
    • Lingid
    • Raamatud
    • Kunst
    • Film, teater
    • Õppimisvõimalused
    • Tajuillusioonid ja silmapetted
    • Silmapetted
    • Arendavad mängud
  • Õpetajale
  • Tunnikavad kuni 2016
    • Psühholoogiateadus
    • Tunnetuse ja tegevuse bioloogiline alus
    • Taju ja tähelepanu
    • Mälu
    • Õppimine
    • Mõtlemine
    • Emotsioonid ja motivatsioon
    • Individuaalsed erinevused
    • Sotsiaalsed protsessid
    • Psühholoogia rakendused
  • Töökava ja ainekava

http://psyhholoog.weebly.com/otildepetaja-stress-ja-laumlbipotildelemise-ennetamine.html

http://hevko.weebly.com/materjalid-metoodikad-votildetted.html

www.pinterest.com/kartkaesel/

Lapse arengu toetamine lasteaias ja koolis - haridusliku erivajadusega lapsed tavakoolis.

Picture
Koondan siia lingid, mis minuteada sisaldavad kasulikke/toredaid materjale ja vajalikku infot:
-  logopeedi poolt koostatud tore leht Pillerpall - artiklid, mängud, info, töölehed, koostatud õppematerjalid
-  tasuta abi õpetajale, koolijuhile, lapsevanemale, spetsialistile Tallinna õppenõustamiskeskusest
-  HEV-koduleht koondab infot hariduslike erivajadustega õpilaste õppe, õppevara, projektide jm ürituste, täiendusõppekursuste ja teemakohase kirjanduse kohta. 
- SA Tiigrihüppe toel valminud kaasaegsed õppematerjalid ja töövahendid koolielu rikastamiseks - koolielu kodulehel
- IKT (interneti- ja kommunikatsioonitehnoloogia) kasutamine hariduselus - haridustehnoloogia materjalid
- filosoofilised mõtted maailma mõtlejatelt videoloengute vormis eesti keelse tõlkega www.ted.com , sobib ka vanemale koolieale -  eriti soovitaks  Ken Robinsoni . Räägitakse haridusest, elust, motiividest, teadusest jne. Lühemaid klippe vaatame koos õpilastega ja need muudavaid maailmapilti. Sobib õpetaja stressi ja läbipõlemise ennetamiseks. 

Õpetaja stress ja läbipõlemine - teemat tutvustav magistritöö.

Picture
"Õpetaja ametit peetakse huvitavaks aga ka keeruliseks. Üha vähem noori on valmis õpetajaks õppima ja õpetajana tööle asuma, õpetajaskond vananeb. Kõrge stressifooni ametile loovad suur vastutus, pidev vajadus muutustega kohaneda ja ennast kehtestada, kohustus erinevate inimestega nii sotsiaalselt kui psühholoogiliselt seotud olla, kõrged ootused õpetajale, madal sotsiaalne staatus jne. Ka oluliste muutuste taga, mis peaks garanteerima meie riigi jätkusuutlikkuse, nähakse seismas kooli  ja õpetajat. See tõstatab küsimuse: kui hästi õpetaja sellises olukorras ennast psühholoogiliselt tunneb ning kas tal jätkub ressursse teda pidevalt saatva stressiga hakkama saamisel ?". Need on ühe magutritöö  algussõnad. Töö on kaitstud 2011. aasta algustis hindele A ning sellele on kiidusõnu antud Tallinna Ülikooli teadlaste poolt. Magistritöö on üles laetud pildi alla. Tööd võib oma tarbeks kasutada.

Pildil on nõudlik lapsenägu ja küsiv pilk - kas sa märkad mind? Kas sa jaksad minuga erilisusega arvestada? Oskad sa mind õpetada? Kuidas sa ise hakkama saad? Õpetaja? Kuidas sina ennast hoida suudad?

Magistritööga tutvumiseks saada mulle küsimus.




TAI koolitused - "Vaimse tervise probleemide märkamine ja ennetamine koolis"

Picture
Oma tass tuleb hoida täis, ressurssi tuleb taastada ning stressi juhtida - see on nii vaimse kui füüsilise tervise mõttes oluline. Uued koolitused 2012 on käimas.
"Olulisem kaunist interjöörist ja kuldmedaliga lõpetajate arvust on koolis valitsev psühhosotsiaalne atmosfäär. Enam kui kahekümne aasta jooksul edukalt töötanud vaimse tervise edendamise programmid näitavad, et kui kool peab tähtsaks vaimse tervise edendamist, väljenduvad tulemused õpilaste paremas psühholoogilises kohanemises, sallivuse ja enesekehtestamisoskuse tõusus, reeglite ja hea tava aktsepteerimises, õpiraskuste ja käitumisprobleemide, sh agressiivse käitumise ning puudumise ja väljalangemise vähenemises. Õpilased ja õpetajad on rohkem rahul nii enda kui oma kooliga. Ja loomulikult õpivad õpilased oma võimete kohasemalt, mis väljendub tervikuna kõrgemas õppeedukuses." Need on Tervise Arengu Instituudi koolitervise spetsialisti ja minu hea sõbra Siivi Hanseni avasõnad käsiraamatule "Vaimse tervise probleemide märkamine ja ennetamine koolis". Käsiraamat on avaneb pealkirjale klikates ning on avalik materjal kõigile kasutamiseks. Raamatuga käivad kaasas koolitused, kus Tervist edendavate koolide ja koolieelsete lasteasutuste töötajad saavad osaleda. Koolitusi teeme kolmandat aastat ja need on osutunud väga populaarseteks. Lisainfo 
Tervisedendus koolis  - lisainfo ja materjalid siit


"Hea õpetaja" portree - kellest õpilased unistavad?

Picture
Unistavad on vast palju öeldud kuid ometi on õpilastel üsna selge ja püsiv arusaamine sellest, keda nemad klassi ees näha tahavad. 2007. aastal tegin koolipedagoogika kursuse raames uuringu eesmärgiga kaardistada hea õpetaja kuvand - kes on õpilaste arvates hea õpetaja? Tahtsin ka ise teada, millist "mind" õpilased õpetaja rollis näha tahavad, milliseid käitumisjooni peaksin enda juures taunima, mida ümber õppima, millele rõhuma? Et olla hea õpetaja. Uuringu tulemused olid südantsoojendavad. Ei ole vaja olla popp ja noortepärane, ülemäära leebe ja vastutulelik. Tähtis on tunda hästi oma ainet, seda huvitavalt edasi anda, hoida kord majas ning õpilastesse võrdselt suhtuda. Artikkel sellest uuringust on www.koolielu.ee arhiivis ja sellega saab tutvuda siin.
Õpetajad eri maades nimetavad ühe peamise negatiivse stressitegurina halbu suhteid õpilastega. Seega kuluks meile kõigile ära  teadmine sellest, mida lapsed tahavad. Et siis seda neile anda.

Kui midagi muud üle ei jää - mängi!

Picture
"Miks me mängime? Kas elu on mäng? Või on mäng elu? Kas me tahame, et midagi muutuks: et meil poleks igav, et saaks nalja, et oleks seltsim, et aeg kuluks kiiremini? Või et oleks meie lapsed paremad, õpilased eeskujulikumad, töötajad tootlikumad ja partnerid arvestaksid rohkem meie vajadustega? Tahaksime me endast midagi rohkem teada? Või on lihtsalt igav? Mängime midagi! Kodu, kooli, arsti, jalgpalli, lolli, kassi ja hiirt.... võimalusi triljoneid. Mäng on väga tõsine asi ja samas väga naljakas. Kui mäng käest ära läheb, siis võib ennast välja vabandada: see oli ju ainult mäng. Ometi - mängu mõjul võib miski meis muutuda. Mõnikord võib muutus toimuda äkki. Enamus muutusi on millegi jaoks head.
Oma lemmikmängudest koosta endale ise kogumik ja tassi seda igal pool kaasas. Kõige lahedamad on kohapeal kokku kombineeritud või just nende mängijate jaoks improviseeritud  mängud! Mängida saab klassis, koridoris, bussiga ekskursioonile sõites, piknikul, klassiõhtul, ühispeol, tunnis, vahetunnis, õues, toas, laagris, rannas, metsas, terrassil... kui vaid endal jaksu jätkuks."

Need on ühe seni avaldamata mängude kogumiku avasõnad. Mängud mõjutavad ja arendavad seda, mida õppimiseks vaja läheb - tähelepanu, mälu, mõtlemist, taju, loovust, emotsioonide ja käitumise reguleerimist jne. Mängude raamat ilmub ühel päeval sellel lehel. Seni pakun välja mängud ootamatuteks juhtudeks. Vaja läheb vahendeid, mis õpilastel olemas on - pliiatsit ja paberit.
 
Loosipurgi mängu sedelid võib paksemale paberile printida, välja lõigata, rulli keerata, purki pista ning tunnis lisatööna või preemiana õpilastele täitmiseks jagada. Ka seal pole vaja lisavahendeid. Mängud ja töölehed
Head mängulusti! Kärt Käesel


loosipurk.xls
File Size: 50 kb
File Type: xls
Download File

Kui soovid nõustamist või konsultatsiooni: lisainfo

Powered by
Photos used under Creative Commons from Pink Sherbet Photography, darkpatator, kevindooley, Pink Sherbet Photography
✕